Ako vznikli logá automobiliek Tlač
( 13 Hlasov )
retro
Napísal Alexander Dobrik   
Sobota, 03 September 2011 08:30

rolls-royce_perex   Každá značka auta má svoju históriu ako, prečo, a pri akej príležistosti vznikla. Tu je história zopár najznámejších.

 

 

 

 

audi-logo

 

   Pri vybudovaní svojej druhej spoločnosti sa August Horch nechal inšpirovať svojím priezviskom, pretože v preklade do latinčiny je to Audire, čiže počúvaj. Spojenie štyroch kruhov vzniklo v roku 1932 keď sa do firmy Auto Union zlúčili automobilky Wanderer, DKW, Horch a Audi. Nakoniec sa firma premenovala na Audi a pod týmto názvom ju poznáme aj dnes.

 

64Ferrari

 

   Symbol vytvorila Paolina Baraccaová podľa domáceho znamenia Enza Ferrariho. Žltá farba je symbolom mesta Modena, vzdialeného iba pár kilometrov od sídla firmy v Marenele.

 

honda_logo_2

 

   V roku 1963 sa toto logo prvýkrát objavilo na modeli T 360. H znamená začiatočné písmeno v priezvisku zakladateľa Soičira Hundu. Od roku 1996 majú autá určené na export do Európy trochu väčšie H, ako rovnaké modely pre Japonský trh.

 

Mercedes-Benz-Logo 

   Trojcípa hviezda je znakom koncernu Daimler-Benz od roku 1926. Názov Mercedes vznikol podľa mena dcéry Emília Jellineka, predajcu tejto značky v Rakúsko-Uhorsku. Hroty znázorňujú tri oblasti v ktorých sa mali motory presadiť: voda, zem a vzduch. V minulosti hviezdu obkolesoval vavrínový veniec namiesto obyčajného kruhu.

 

logo2.1

 

   Na podnet Adolfa Hitlera, ktorý chcel aby si každý robotník mohol kúpiť auto, vznikla značka Volkswagen. V preklade to znamená ľudový voz. V logu sa skrývajú začiatočné písmená tohto slovného spojenia. Na autách sa prvýkrát objavilo v roku 1948. Najstaršie logo má v ozubenom kruhu písmená KDF. Znamenajú Kraft Durch Freude, čiže sila priateľstva. Zaujímavosťou je, že Volkswagen Beatle navrhol Ferdinand Porsche, ktorý o pár rokov neskôr vybudoval vlastnú automobilku.

 

 

Defl. 119

 

   Logo automobilky Jaguar nemá nič spoločné s majiteľom alebo miestom, kde vzniklo. Agenúra, ktorá mala navrhnúť logo navrhla rôzne iné zvieratá vrátane jaguára. Práve toto zviera sa riaditeľovi Williamsovi Lyonsovi zapáčilo najviac vďaka jeho výnimočnosti, dravosti a vzácnosti.

 

 

 

lada-logo

 

 

   Lada pochádza z ruského mena. Spoločnosť AvtoVAZ v rokoch 1966-1972 s veľkou pomocou Fiatu postavila továreň v meste Togliatti, ktoré leží na rieke Volga. Plachetnica znázorňuje plavidlo vikingov, ktorým kedysi prenikali na ruské územie.

 

 

 

mitsubishi-logo

 

   Nie je úplne jasné, ako znak vznikol. Teórie sú tri. "Mitsu" v preklade z japonštiny znamená tri a "Bishi" diamanty. Ďalsou teóriou je, že ide o lodnú skrutku. Mitsubishi na začiatku svojej histórie, keď ešte vystupovala pod menom Cukumo Šokai podnikala v oblasti výroby lodí. Poslenou teóriou je, že znak znázorňoval tri kamene firemnej filozofie: poctivosť, zodpovednosť a priateľskosť.

 

 

porsche_6

 

   Logo tejto značky sa používa od roku 1953. Ferdinand Porsche založil svoju spoločnosť v meste Wuttemberg. Kôň, ktorý skáče patrí časti erbu mesta.

 

 

 

BMW_logo

 

 

   Logo BMW (Bayerischen Motoren Werke) znázorňuje točiace sa listy vrtule na pozadí neba, pretože firma predtým vyrábala letecké motory. Menej známy názor je ten, že znak vznikol z erbu Bavorska, kde je šikmá šachovnica strieborných a modrých polí. Prvýkrát sa emblém objavil v roku 1917. V rokoch 1920 až 1922 malo logo vlnitý lem a zlaté medzikruhy a písmo.

 

 

 

rolls_royce_logo_2

 

   Názov vznikol spojením dvoj priezvisk. Henry Royce bol závodník a Charles Rolls bol priemyselník. V roku 1905 Charles Rolls vložil počiatočný kapitál do spoločnej firmy RollsRoyce.

 

 

skoda_logo_new

 

   Najrozšírenejšie auto na Slovensku. Čo ale vlastne znak znamená? Šíp znázorňuje rýchlosť. Krídla zasa pokrok a voľnosť. Otvor v krídle je akési oko, ktoré znázorňuje presnosť výroby a ohľaduplnosť voči zákazníkovi. Kruh sa nesie v duchu jednoty. Základ loga vznikol začiatkom dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia v dvoch podobných verziách.

 

zdroj foto: wikipedia.org

 

 

 

Obrázok
Eskalátory a bezpečnosť

   Eskalátor bol patentovaný v roku 1892. Jeho podoba a konštrukcia sa do dnešného dňa nijako podstatne nezmenila. Najväčším problémom... Celý článok...
Obrázok
Hybridný bicykel

   Hybridný pohon v autách už nie je jediný. Na trh prišiel bicykel, ktorý spája ľudský pohon s motorom. Cyklista je tak menej... Celý článok...
Obrázok
Nabíjačky pre mobilné telefóny budú minulosťou

   Francúzska spoločnosť Wysips vymyslela spôsob, ako používateľov mobilných telefónov zbaviť nabíjačiek. Ide o menej ako 100... Celý článok...
Obrázok
Divokým Slováckem 2011

   Už po šiesty krát sa konala v moravských Kunoviciach navigačná súťaž motorových vetroňov, lietadiel a ultralightov. Pozrite si fotky... Celý článok...
Obrázok
Energia sa dá uchovávať aj vo forme želé

  Nový druh Lithium-iónovej batérie je istým pokračovateľom v napájaní mobilných zariadení. Na uskladnenie energie používa želé a jej... Celý článok...


 

Komentárov  

 
0 # Mishko 2011-10-09 23:52
BMW logo a vrtula je mytus, ktory vznikol ovela neskor ako samotne logo. Je to presne naopak ako pises, BMW to samo vysvetluje tu: www.youtube.com/.../
 
 
0 # Alexander 2011-10-10 01:44
Preto sú tam dve možnosti, ako mohol vzniknúť. Možno vznik viacerých znaciek nie je pravda :) No zdroje uvádzaju tieto moznosti.
 
 
0 # Alexander 2011-10-10 01:47
Ale dík za link. Škoda ze som sa k nemu nedostal...