Ako vznikli logá automobiliek Tlač
( 13 Hlasov )
retro
Napísal Alexander Dobrik   
Sobota, 03 September 2011 08:30

rolls-royce_perex   Každá značka auta má svoju históriu ako, prečo, a pri akej príležistosti vznikla. Tu je história zopár najznámejších.

 

 

 

 

audi-logo

 

   Pri vybudovaní svojej druhej spoločnosti sa August Horch nechal inšpirovať svojím priezviskom, pretože v preklade do latinčiny je to Audire, čiže počúvaj. Spojenie štyroch kruhov vzniklo v roku 1932 keď sa do firmy Auto Union zlúčili automobilky Wanderer, DKW, Horch a Audi. Nakoniec sa firma premenovala na Audi a pod týmto názvom ju poznáme aj dnes.

 

64Ferrari

 

   Symbol vytvorila Paolina Baraccaová podľa domáceho znamenia Enza Ferrariho. Žltá farba je symbolom mesta Modena, vzdialeného iba pár kilometrov od sídla firmy v Marenele.

 

honda_logo_2

 

   V roku 1963 sa toto logo prvýkrát objavilo na modeli T 360. H znamená začiatočné písmeno v priezvisku zakladateľa Soičira Hundu. Od roku 1996 majú autá určené na export do Európy trochu väčšie H, ako rovnaké modely pre Japonský trh.

 

Mercedes-Benz-Logo 

   Trojcípa hviezda je znakom koncernu Daimler-Benz od roku 1926. Názov Mercedes vznikol podľa mena dcéry Emília Jellineka, predajcu tejto značky v Rakúsko-Uhorsku. Hroty znázorňujú tri oblasti v ktorých sa mali motory presadiť: voda, zem a vzduch. V minulosti hviezdu obkolesoval vavrínový veniec namiesto obyčajného kruhu.

 

logo2.1

 

   Na podnet Adolfa Hitlera, ktorý chcel aby si každý robotník mohol kúpiť auto, vznikla značka Volkswagen. V preklade to znamená ľudový voz. V logu sa skrývajú začiatočné písmená tohto slovného spojenia. Na autách sa prvýkrát objavilo v roku 1948. Najstaršie logo má v ozubenom kruhu písmená KDF. Znamenajú Kraft Durch Freude, čiže sila priateľstva. Zaujímavosťou je, že Volkswagen Beatle navrhol Ferdinand Porsche, ktorý o pár rokov neskôr vybudoval vlastnú automobilku.

 

 

Defl. 119

 

   Logo automobilky Jaguar nemá nič spoločné s majiteľom alebo miestom, kde vzniklo. Agenúra, ktorá mala navrhnúť logo navrhla rôzne iné zvieratá vrátane jaguára. Práve toto zviera sa riaditeľovi Williamsovi Lyonsovi zapáčilo najviac vďaka jeho výnimočnosti, dravosti a vzácnosti.

 

 

 

lada-logo

 

 

   Lada pochádza z ruského mena. Spoločnosť AvtoVAZ v rokoch 1966-1972 s veľkou pomocou Fiatu postavila továreň v meste Togliatti, ktoré leží na rieke Volga. Plachetnica znázorňuje plavidlo vikingov, ktorým kedysi prenikali na ruské územie.

 

 

 

mitsubishi-logo

 

   Nie je úplne jasné, ako znak vznikol. Teórie sú tri. "Mitsu" v preklade z japonštiny znamená tri a "Bishi" diamanty. Ďalsou teóriou je, že ide o lodnú skrutku. Mitsubishi na začiatku svojej histórie, keď ešte vystupovala pod menom Cukumo Šokai podnikala v oblasti výroby lodí. Poslenou teóriou je, že znak znázorňoval tri kamene firemnej filozofie: poctivosť, zodpovednosť a priateľskosť.

 

 

porsche_6

 

   Logo tejto značky sa používa od roku 1953. Ferdinand Porsche založil svoju spoločnosť v meste Wuttemberg. Kôň, ktorý skáče patrí časti erbu mesta.

 

 

 

BMW_logo

 

 

   Logo BMW (Bayerischen Motoren Werke) znázorňuje točiace sa listy vrtule na pozadí neba, pretože firma predtým vyrábala letecké motory. Menej známy názor je ten, že znak vznikol z erbu Bavorska, kde je šikmá šachovnica strieborných a modrých polí. Prvýkrát sa emblém objavil v roku 1917. V rokoch 1920 až 1922 malo logo vlnitý lem a zlaté medzikruhy a písmo.

 

 

 

rolls_royce_logo_2

 

   Názov vznikol spojením dvoj priezvisk. Henry Royce bol závodník a Charles Rolls bol priemyselník. V roku 1905 Charles Rolls vložil počiatočný kapitál do spoločnej firmy RollsRoyce.

 

 

skoda_logo_new

 

   Najrozšírenejšie auto na Slovensku. Čo ale vlastne znak znamená? Šíp znázorňuje rýchlosť. Krídla zasa pokrok a voľnosť. Otvor v krídle je akési oko, ktoré znázorňuje presnosť výroby a ohľaduplnosť voči zákazníkovi. Kruh sa nesie v duchu jednoty. Základ loga vznikol začiatkom dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia v dvoch podobných verziách.

 

zdroj foto: wikipedia.org

 

 

 

Obrázok
Mikroprocesor má 40 rokov

     Od predaja prvého mikroprocesoru uplynulo už 40 rokov. Intel 4004 bol zostrojený, aby zvýšil výkon kalkulačiek Busicom, a bol natoľko... Celý článok...
Obrázok
Armádne faily

   Fail je fail, ale keď ide o armádnu ťažkú techniku, stojí to za to.       Celý článok...
Obrázok
Autobus, pod ktorým jazdia autá

   Gigantický  ekologický autobus, pod ktorý sa pohodlne vmestia aj dve osobné autá vedľa seba, by mohol v Číne vyriešiť dopravné... Celý článok...
Obrázok
Holodesk od Microsoftu

   Microsoft prišiel s novou, zaujímavou technológiou „Holodesk“. Systém sníma vaše ruky a tvár, a umožňuje vám manipulovať s... Celý článok...
Obrázok
Energia sa dá uchovávať aj vo forme želé

  Nový druh Lithium-iónovej batérie je istým pokračovateľom v napájaní mobilných zariadení. Na uskladnenie energie používa želé a jej... Celý článok...


 

Komentárov  

 
0 # Mishko 2011-10-09 23:52
BMW logo a vrtula je mytus, ktory vznikol ovela neskor ako samotne logo. Je to presne naopak ako pises, BMW to samo vysvetluje tu: www.youtube.com/.../
 
 
0 # Alexander 2011-10-10 01:44
Preto sú tam dve možnosti, ako mohol vzniknúť. Možno vznik viacerých znaciek nie je pravda :) No zdroje uvádzaju tieto moznosti.
 
 
0 # Alexander 2011-10-10 01:47
Ale dík za link. Škoda ze som sa k nemu nedostal...