Supervýkonné lokomotívy pre Alleghenské pohorie Tlač
( 4 Hlasov )
retro
Napísal Peter Bombara   
Pondelok, 21 Február 2011 21:41

allegheny_perex    Prvú výkonnú lokomotívu, H-8 Allegheny, dodala firma Lima Locomotive Works spoločnosti Chesapeake & Ohio pre železnicu Georga Washingtona v roku 1941. Značne moderný a úspešný stroj mal unikátne usporiadanie kolies 2-6-6-6.

 

   V nasledujúcich rokoch sa postavilo ďalších 59 kusov, posledná séria v roku 1948. Lokomotívy mali konštrukciu predurčenú na prekonávanie Alleghenského pohoria s nákladmi uhlia. Asi tretina strojov H-8 mala parné prípojky pre ťahanie osobných vlakov. Pri značnom stúpaní z Hintonu zo Západnej Virginie východným smerom k vrcholku pri Alleghenskom tuneli vo výške 631 m  dokázali dve H-8, každá na jednom konci a každá s celkovou hmotnosťou 488,2 ton, utiahnuť vlak so 140 vagónmi s hmotnosťou 11 500 US ton pri stúpaní 5,7 promile.

 

allegheny3

 

   Šesť hnacích náprav nieslo celkom 254 ton, čo znamená extrémnu hmotnosť na náprave 40 ton. Železnica Chessie však mala dobre udržiavané zvršky koľajníc, ale i tak musela kvôli týmto monštrám veľkú časť trate narovnávať, zväčšovať tunely a pod. Na lokomotívach sa využili všetky, vo vtedajšom čase, moderné prvky. Za zmienku stojí aj obchodná značka C & O, známa ako "lietajúce čerpadlá". Obidve brzdové čerpadlá boli totiž namontované na prednej strane dymnice. Je až neuveriteľné, že najnovšie H-8, iba štyri roky staré, začala v roku 1952 spoločnosť C & O, vymieňať za dieselové lokomotívy.

 

allegheny2

 

   O štyri roky neskôr bolo všetkých 60 H-8 definitívne vyradených z prevádzky. Zachovali sa iba dve: č. 1601 v múzeu Henryho Forda v Dearbourne v Michigane a č. 1604 sa nachádza v Dopravnom múzeu v Roanoke vo Virginii. Nezvyčajná veľkosť a lámanie rekordov, ich predurčila na predlohy modelov a hračiek.

 

allegheny4

 

foto:

http://dummidumbwit.wordpress.com, http://www.chugachugachoochoohobbies.com

http://www.steamlocomotive.com, http://www.mrmuffinstrains.com