Je ventilátor zdravší, ako klíma? Pozor na chyby, ktoré pri jeho používaní robíme!
Leto je síce jedným z najobľúbenejších ročných období, ale ak nie ste fanúšikom vysokých teplôt, určite sa snažíte nejakým spôsobom ochladiť. Chladené nápoje, studené sprchy, zmrzlina – to niekedy nestačí. Klíma je niekedy náročným a tiež nie pre každého zdravotne vhodným riešením. A čo tak ventilátor?
Proti smeru hodinových ručičiek
Či už stropný ventilátor, stolový ventilátor alebo stojanový ventilátor, každý dokáže spraviť skvelú službu počas horúcich dní. Stačí ho len zapojiť do elektriny a už funguje. Fúka studený vzduch, a to je jeho cieľom. Vedeli ste však, že na to, aby ventilátor bol efektívny je potrebné ho aj správne používať? Prvým krokom je správne nastavenie. Cieľom je miestnosť ochladiť a práve na to má nastavenie zásadný vplyv. Ak je nastavený správne, chladný vzduch tlačí smerom nadol. A naopak, ak nesprávne, chladný vzduch stúpa nahor a ochladzuje tak strop. Mali by ste cítiť chladný vzduch na pokožke, v tom prípade máte ventilátor nastavený správne. Čo sa týka stropného ventilátora, odborníci ho radia nastaviť tak, aby sa otáčal proti smeru hodinových ručičiek. V prípade, že je totiž ventilátor nastavený proti smeru hodinových ručičiek, chladný vzduch klesá smerom nadol, vďaka čomu sa teplota v miestnosti môže znížiť pokojne až o 8 °C.
Nie priamo, ak nechcete ochorieť
Možno si poviete, že ventilátor by mal určite fúkať smerom do miestnosti. Pri okennom ventilátore to však nefunguje. Odborníci upozorňujú, že fakt, akým smerom ventilátor fúka má veľký vplyv na ochladenie vzduchu v miestnosti. V prípade okenného ventilátora by mal smer vetrania závisieť od vonkajšej teploty a teploty v miestnosti. Ak je vonkajšia teplota nižšia ako vnútorná, ventilátor by mal fúkať do miestnosti, aby privádzal chladný vzduch. Ak je vonkajšia teplota vyššia, ventilátor by mal fúkať smerom von, aby vyhnal horúci vzduch z miestnosti. Kľúčové je aj kam ventilátor umiestnite. Priame fúkanie na nohy, ruky alebo inú časť tela síce môže byť príjemné, ale zároveň môže prispieť k vzniku rôznych zdravotných problémov. Ventilátor by mal byť nastavený tak, aby nefúkal na vás priamo, ale aby ste pocítili chladný prúdiaci vzduch alebo lepšie povedané vánok, ktorý vás schladí.
Nezabúdajte na pravidelnú údržbu
Ventilátor môžete umiestniť aj oproti oknu, čím vytvoríte efekt krížového vánku, ktorý účinne ochladí celú miestnosť. Odporúča sa tiež postaviť samostatne stojace ventilátory (ventilátor stojanový) na stoly alebo na vyššie miesto, aby ste mali lepší úžitok z prúdiaceho chladnejšieho vzduchu. Základom správneho fungovania ventilátora je aj jeho čistenie. Prach môže spomaliť lopatky ventilátora, v dôsledku čoho nebude efektívny pri ochladzovaní vzduchu v miestnosti. Zároveň môže byť zaprášený ventilátor dôvodom vzniku alergie alebo zhoršenia prejavov alergie na prach, pretože pri jeho zapnutí sa logicky prach rozfukuje do celej miestnosti. Vyčistiť ventilátor môžete veľmi jednoducho pomocou vysávača alebo vlhkej utierky.