Ničíte si kávovar? Možno o tom ani neviete!
Bez kávy väčšina z nás nevie existovať. V súčasnosti si už málokto vystačí s turkom a v čoraz väčšom množstve domácností nájdeme kávovary. Či už je to kávovar na kapsule, pákový kávovar alebo automatický kávovar, zväčša stlačením niekoľkých tlačidiel a v priebehu minútky máme životabudič na stole. Staráte sa však o svoj kávovar správne?
Viete, čo sa nachádza v jeho útrobách?
Pripraviť lahodnú kávu je skvelá vec, no ak je kávovar zanesený od vodného kameňa alebo sa v ňom nachádza pleseň, káva stráca svoju chuť i arómu. Kávovar sa tak zároveň opotrebováva a ničí. Vyhadzujeme tak peniaze do vzduchu, nakoľko časom sa môže kávovar pokaziť a prestať fungovať. A, samozrejme, kávou zo zaneseného kávovaru do tela nedávame len kofeín, ale aj rôzne zárodky baktérií a plesní. A to už je dobrý dôvod na to, aby sme si našli chvíľku a kávovar vyčistili, lebo pri zanedbanej starostlivosti budete musieť riešiť servis kávovaru u autorizovaného predajcu. Len utieranie prachu z jednej strany nie je všetko – skôr by sme sa mali zamerať na jeho vnútro, pretože práve vo vnútri sa usadzuje spomínaný vodný kameň či plesne. Vo vnútri sa totižto nachádza napríklad aj parná jednotka, ktorá zabezpečuje spenenie mlieka pri príprave obľúbeného kapučína alebo latte.
Pozor na vodný kameň
A kedy vám váš kávovar signalizuje, že je najvyšší čas ho vyčistiť? V prvom rade vtedy, keď sa zmení chuť kávy, ktorú si v ňom pripravujete. Ďalším signálom môže byť aj to, že sa kávovar nenahrieva alebo pri vypnutí či zapnutí neprečisťuje. Pri znečistenom kávovare prestane fungovať aj dýza na mlieko, nemá potrebný tlak a nemelie kávu. Najväčším postrachom kávovaru (podobne ako mnohých iných spotrebičov) je vodný kameň. Usádza sa vo vnútornom okruhu kávovaru a prispieva k jeho rýchlemu opotrebovaniu i zníženej funkčnosti. Nehovoriac o tom, že časom práve vďaka nemu môže mať káva divnú chuť. Kvôli vodnému kameňu sa znižuje rýchlosť ohrevu vody, čo má v konečnom dôsledku vplyv aj na vyššiu spotrebu energie. Ak dôjde k nahromadeniu vodného kameňa v kávovare, ten vás v podstate sám na to upozorní (pokiaľ ide o automatický kávovar). Najčastejšie je tento druh kávovarov vybavený vodným filtrom, ktorý dokáže vodu prefiltrovať. Myslíte však na to, že aj vodný filter má svoju životnosť. Po jej uplynutí vás požiada, aby ste ho vymenili. V prípade pákového kávovaru na jeho odvápnenie musíte myslieť sami.
Aj mastnota môže byť problém
Na odvápnenie kávovaru môžete použiť tablety od výrobcov kávovarov, ktoré sa jednoducho vložia do nádobky s vodou a spustí sa režim čistenia (manuálne v nastaveniach). Ak nemáte tablety poruke, spoľahnúť sa môžete aj na kyselinu citrónovú. A ako často kávovar odvápňovať? Riaďte sa heslom, že čím máte tvrdšiu vodu, tým častejšie je potrebné kávovar odvápňovať –minimálne však raz za mesiac. Problémom však nemusí byť len vodný kameň. Kávové zrná prirodzene obsahujú mastnotu, resp. olej, ktorý sa usádza vo všetkých hadičkách. Preto treba myslieť aj na vyčistenie sparovacej jednotky, ktorá v podstate kávu melie a pripravuje. Na čistenie sa používajú špeciálne tablety, ktoré sa zväčša vkladajú do zásobníka na mletú kávu (pre istotu sa riaďte pokynmi v manuáli od kávovaru). Aj v tomto prípade je následne potrebné spustiť čistiacu funkciu v nastaveniach kávovaru. Po samotnom vyčistení kávovaru spravte aspoň 2 až 3 kávy, ktoré vylejete, aby ste náhodou v káve nemali nejaké zvyšky čistiacich prípravkov, ktoré pri starostlivosti o kávovar použijete.